PORTALE PARTNERÓW

Rodzaje agregatów prądotwórczych

Agregaty prądotwórcze są to urządzenia, których użyteczność jest dość niedoceniana, jednak rozsądnie jest mieć je w każdym z domu. Chronią one nas na przykład przed utratą zasilania w przypadku awarii. Jakie rodzaje agregatów prądotwórczych występują na rynku?

Agregaty prądotwórcze zasilane akumulatorem

Do najtańszych, przenośnych agregatów prądotwórczych należą te, które zasilają urządzenia do nich podłączone, energią zgromadzoną wcześniej w akumulatorach. Jednak mają one jedną, podstawową wadę – ich działanie jest dość krótkotrwałe. Zapewniają moc kilkuset watów (woltoamperów w przypadku prądu przemiennego) przez kilkanaście do kilkudziesięciu minut. Po tym czasie pracy wymagają kilkugodzinnego ładowania akumulatorów.

Agregaty prądotwórcze z silnikiem spalinowym

Agregaty prądotwórcze napędzane silnikami spalinowymi (benzynowymi lub Diesla) zapewniają dużo bardziej swobodniejsze korzystanie z urządzeń elektrycznych.  Na pełnym baku można przepracować do kilku godzin. Natomiast moc zależy od wielkości zastosowanego silnika. Może być dowolnie duża, jednak musimy się liczyć ze zwiększonymi kosztami takiego urządzenia. W cenie poniżej 10 tys zł możemy kupić generatory o mocy kilku kilowatów.

Jeśli chodzi o przeznaczenie to wersja spalinowa nie nadaje się do używania w zamkniętych pomieszczeniach. Z prostej przyczyny, podczas pracy wytwarzają się spaliny, dodatkowo wymagają chłodzenia powietrzem i bardzo hałasują. To urządzenie powinno być ustawione na zewnątrz, najlepiej pod dachem, w miejscu, w którym hałas silnika nie będzie uciążliwy.

Walizkowe generatory prądu

Niewielkiej mocy generatory podróżne, czyli te które z łatwością możemy zabrać ze sobą np. na urlop pod namiot, mają obudowy walizkowe izolowane akustycznie. Takie małe gabaryty zdecydowanie ułatwiają ich transport, co można zobaczyć na https://agregaty.com.pl/. Głównym zastosowaniem tego typu agregatów prądotwórczych jest zasilanie awaryjne elektronarzędzi i niewielkich odbiorników energii elektrycznej. Co przydaje się bardzo podczas biwaku lub na działce rekreacyjnej. Mają one dość niewielką moc i raczej nie nadają się do awaryjnego zasilania domowej instalacji elektrycznej. Jednak z powodzeniem dają radę na wszelkiego rodzaju wyjazdach.

Agregaty prądotwórcze nie są może obowiązkowym urządzeniem w domu, jednak jeśli zależy nam na ciągłości pracy urządzeń elektrycznych to powinniśmy koniecznie się w nie zaopatrzyć. Pamiętajmy, że awarie elektryczne nigdy nie są planowane i dobrze mieć zabezpieczenie.