Co to jest szablon SMT?
Montaż powierzchniowy SMT (ang Surface-Mount Technology) to technologia, w której podzespoły elektroniczne są układane bezpośrednio na powierzchni obwodu drukowanego. Początkowym procesem tej metody montażu jest nałożenie pasty na pola lutownicze. Równomierne nałożenie paty lutowniczej zapewnia się przy użyciu odpowiedniego szablonu. Aby wykonać precyzyjne lutowanie bardzo drobnych elementów, ważne jest aby pasta była umieszczona precyzyjnie w zadanych miejscach w odpowiedniej ilości i w odpowiednim kształcie. Wszystko to zapewnia nam użycie szablonu. Dzięki niemu możemy to robić również z dużą szybkością.
Szablon jest przyrządem umożliwiającym dokładną aplikację pasy lutowniczej w ściśle określone miejsca, jednocześnie dzięki niemu mamy możliwość wielokrotnego powtarzania całego procesu. Pasta lutownicza jest przeciskana przez otwory szablonu tworząc warstwę, która utrzymuje podzespoły w pożądanym miejscu płytki PCB. Szablon zapewnia precyzję lutowania elementu we właściwym miejscu. W zależności od pożądanej grubości, ilości oraz kształtu otworów, szablony można wykonać na klika sposobów.
Metody wytwarzania szablonów
Istnieje kilka technologii produkcji szablonów:
– trawienie chemiczne
– wycinane laserem
– elektroformowanie
– mieszane – połączenie cięcia laserowego z trawieniem
Metoda chemiczna polega na dwustronnym wytrawieniu otworów w blasze nierdzewnej. Taki sposób wykonania ma tę wadę, że ścianki otworów nie są całkowicie proste, a zwężają się ku środkowi, tworząc kształt klepsydry. Takich niedogodności pozbawiona jest technologia wycinania laserowego. Metoda ta polega na wypalaniu laserem każdego otworu dla każdego elementu. Na koniec należy wypolerować krawędzie aby otrzymać niezbędną gładkość.
Tak wykonany szablon jest ustawiany precyzyjnie nad obwodem drukowanym. Pasta lutownicza zostaje przeciśnięta przez otwory szablonu. Po tym szablon jest odsuwany. Ważne jest aby ilość pasty lutowniczej odpowiadała specyfikacji projektu. Jeśli będzie jej zbyt mało, elementy mogą być zbyt słabo połączone z obwodem drukowanym. Jeśli pasty będzie zbyt dużo, może to powodować powstawanie zwarć, które uniemożliwią prawidłową pracę całego urządzenia elektronicznego.
Typy szablonów
Wyróżniamy cztery typy szablonów: z ramką, bez ramki, prototypowe oraz szablony ręczne. Każdy z nich ma nieco inne zastosowanie.
1) Szablony prototypowe to takie, przy pomocy których można montować kilka różnych płytek PCB. Zazwyczaj są one przeznaczone do drukowania ręcznego.
2) Szablony z ramką, są trwale przytwierdzone do aluminiowej ramy. Ten typ wykorzystywany jest do montażu dużych nakładów produkcyjnych.
3) Szablony bez ramek nie muszą być mocowane do ramy. Są najczęściej używane do produkcji mniejszych nakładów lub serii prototypowych.
4) Szablony ręczne są stosowane przy nanoszeniu pojedynczych elementów na tu moze być twój link, napisz do nas. Zazwyczaj , korzysta się z nich w sytuacjach przeróbek, ale mogą być także używane do konstruowania urządzeń prototypowych. Szablon taki zawiera uchwyt, dzięki któremu możliwe jest ręczne trzymanie szablonu.
- Domek dla lalek – zabawkowe mebelki dla lalek - 30 Листопада 2021
- Naprawa laptopów warszawa – samodzielnie, czy z fachowcem? - 30 Серпня 2019
- Serwis komputerowy – Warszawa. Potrzebna pomoc w awarii komputera - 26 Липня 2019